iPhone 3G almadan önce bilmeniz gereken gerçekler (2. Bölüm: Fiyatlandırma)iPhone 3G ülkemize geldi, tanıtıldı, fiyatlar belli oldu… mu acaba? Gelin beraber biraz toplama çıkartma yapalım. Biraz uzun bir yazı ama dikkatle okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Başlamadan önce: Vodafone’dan alacağınız iPhone 3G’yi sadece Vodafone sim kartı ile kullanabilirsiniz (sim kilitli), Turkcell’den alacağınız cep telefonunda sim kilidi yoktur.


Turkcell’in sitesinde anons edilmiş -ÖTV dahil- tarife:


8GB Fiyatı16GB FiyatıAylık Paket Ücreti*
Küçük paket150 dk+150 SMS+ sınırsız internet paketi279 YTL479 YTL91 YTL
Orta Paket500 dk+ 500 SMS+ sınırsız internet paketi189 YTL379 YTL139 YTL
Büyük paket1000 dk+1000 SMS+ sınırsız internet paketiÜcretsiz195 YTL176 YTL

Küçük paket toplamı:

iPhone 3G (8GB): 1.917YTL

iPhone 3G (16GB): 2.117YTL

Orta paket toplamı:

iPhone 3G (8GB): 2.691YTL

iPhone 3G (16GB): 2.881YTL

Büyük paket toplamı:

iPhone 3G (8GB): 3.168YTL

iPhone 3G (16GB): 3.363YTL

Buyrun sözleşmeyi bir de siz okuyun…

Turkcell’in iPhone 3G sözleşmesi(ilk hali):


 • Paketler ilk fatura kesim tarihinden sonra kullanılmaya başlar.

 • Seçilen paket, 18 ay boyunca kullanılabilir. Paketler arası geçiş mümkün değildir.

 • Paket dakikaları ve SMS’leri Turkcell, sabit hatlar ve diğer operatör yönüne arama ve mesajlaşmalarda kullanılabilir. Yurtdışı kullanımlar paket kapsamı dışındadır.

 • Sınırsız internet paketi, ortalama kullanım kriterleri esas alınarak aylık 3GB kullanımı içerir.

 • Küçük paket ile 31 Aralık 2008 tarihine kadar, Orta ve Büyük paket ile 18 ay boyunca hafta sonları Turkcell yönüne yapılan aramalarda kullanmak üzere her ay 2000 dakika hediye edilecektir.

 • Kampanyaya, sadece kampanya kapsamında tanımlı imei numaraları ve cihazlar üzerinden katılınır.

 • Paket içeriğinde verilen dakikalar, tamamen kullanılması durumunda bir kereye mahsus olmak üzere bir sonraki aya devreder.

 • Paket içeriğindeki dakikaların aşılması durumunda, bireysel faturalı aboneler BizBize Herkesle tarifesinin paket aşım ücreti olan KDV ve ÖİV Dahil 0,545 YTL/Dk.; kurumsal faturalı aboneler ise Heryöne Paketcell tarifesinin paket aşım ücreti olan KDV ve ÖİV Dahil 0,545 YTL/Dk ile ücretlendirileceklerdir.

 • Kampanyadan faydalanan abonelerin, sahip oldukları iPhone paketleri dahilindeki dakika paketleri için kullanılan paket aşım ücreti, bireysel aboneler için BizBize Herkesle tarifesi, kurumsal aboneler için Her Yöne Paketcell tarifesi paket aşım ücretinde yapılacak değişikliklerden etkilenecektir.

 • Paket kapsamındaki SMS’ler iki fatura dönemi için geçerlidir ve paketten iki fatura dönemi arasında kullanılamayan SMS’ler bir sonraki aya devretmez. Turkcell, sabit hatlar ve diğer operatör yönüne gönderilen SMS’ler standart kısa mesaj fiyatı olan 0,25 YTL/SMS (KDV ve ÖİV Dahil) üzerinden ücretlendirilecektir.

 • iPhone paketleri kapsamındaki internet paketi iki fatura dönemi arası için geçerlidir ve 3GB ile sınırlıdır. Paketten iki fatura dönemi arasında kullanılamayan paket datası bir sonraki aya devretmez. Paket aşım ücreti 0,15YTL/MBdır. Paket sadece yurt içinde geçerlidir. Yurt dışında bulunulan ülkede geçerli olan roaming data tarifesi geçerlidir.

 • Faturaların ödenmemesi, kampanya iptali, hattın iptali, devri ve hattınızı devretmeniz, tarife değişikliği durumlarında cayma bedeli yansır. Cayma bedeli, taahhütten kalan ay sayısı ile paket tutarının çarpımıdır.

 • Kampanya stoklarla sınırlıdır.

 • Kampanyada kapsamındaki cep telefonunda oluşacak arızalar ve/veya herhangi başka bir sebeple ürün iadesi, arızalanması, değiştirilmesi vb. talepler durumunda sorumluluk satışın yapıldığı mağazaya, üretici ve ithalatçı firmaya aittir; Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş’nin bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

 • Turkcell’ in kampanya tarihleri ve koşullarında değişiklik yapma hakkı saklıdır.
Vodafone iPhone Paketleri
iPhone 1500iPhone 750iPhone350iPhone 150
iPhone 8 GB

Kampanyalı Fiyatı
199 YTL

0* YTL
579 YTL779 YTL979 YTL
iPhone 16 GB

Kampanyalı Fiyatı
399 YTL

199* YTL
779 YTL979 YTL1.179 YTL
Aylık Toplu Kullanım Ücreti149 YTL

( KDV ve ÖİV Dahil 180,57 YTL)
99 YTL

(KDV ve ÖİV Dahil 119,97 YTL)
69 YTL

(KDV ve ÖİV Dahil 83,62 YTL)
39 YTL
(KDV ve ÖİV Dahil 47,26 YTL)
Aylık Bedava Görüşme (Dakika)1500750350150
Aylık Bedava
SMS (Adet)
1500750350150
Aylık Bedava Data1 GB750 MB350 MB150 MB
Toplu Kullanım

Aşımındaki Dakika Fiyatı
0,20 YTL

(KDV ve ÖİV Dahil 0,24 YTL)
Toplu Kullanım Aşımındaki SMS Fiyatı0,19 YTL

(KDV ve ÖİV Dahil 0,23 YTL)
Toplu Kullanım Aşımındaki İnternet Dakika Fiyatı


 • (*) iPhone 1500 Paketi için yukarıda belirtilmiş promosyonlu fiyatlar, ilk 5.000 abone ile sınırlıdır.

 • Tablodaki fiyatlara KDV(%18) dahil, ÖİV(%25) hariçtir.

 • Ücretlendirme periyodu 60 sn. dir.

 • KDV ve ÖİV dahil fiyatlar Aylık Toplu Kullanım Ücreti ; iPhone 150 için 47,26 YTL, iPhone 350 için 83,62 YTL, iPhone 750 için 119,97 YTL ve iPhone 1500 için 180,57 YTLHemen toplamalara başlayalım…

iPhone 150 Paketi:

iPhone 3G (8GB): 1.546.12YTL

iPhone 3G (16GB): 1.746.12YTL

iPhone 350 Paketi:

iPhone 3G (8GB): 1.782.44YTL

iPhone 3G (16GB): 1.982.44YTL

iPhone 750 Paketi:

iPhone 3G (8GB): 2.018.64YTL

iPhone 3G (16GB): 2.218.64YTL

iPhone 1500 Paketi:

iPhone 3G (8GB): 2.166.84YTL

iPhone 3G (16GB): 2.365.84YTL

Bunlar promosyonlu fiyatlar ve ilk 5000 kullanıcı için geçerli… Bakın sözleşmesi ne diyor. İlginizi çekebilecek kısımları kalın harfler ile yazdık:

Vodafone iPhone Paketleri Esasları: • İlgili paketler sadece Vodafone iPhone Kampanyası dahilinde abonelere sunulacak olup, kampanyadan bağımsız olarak aboneler tarifeye alınmayacaktır.

 • Belirtilen dakika, SMS ve GPRS miktarları yurtiçi tüm yönlere yapılan kullanımlar için geçerlidir.

 • Uluslararası aramalar, yurtdışında görüşme (roaming) ücretleri ve özel servis aramaları için Vodafone Abonelik Paketleri ve Ücret Tarifeleri geçerlidir.

 • Uluslararası SMS gönderimleri için yurtdışı SMS ücretleri geçerlidir.

 • İlgili paketin bedeline satın alınan içerik ücretleri dahil değildir. İçerik hizmetleri ayrıca ücretlendirilir.

 • İlgili fatura dönemi içinde kullanılmayan dakika,SMS ve GPRS miktarları bir sonraki aya devretmez.

 • Toplu süre, SMS ve GPRS ücreti yeni abonelikler için ilk faturada; ilgili tarifeye abonelik tarihinden fatura kesim tarihine kadar olan süre ile orantılı olarak yansıtılır.

 • Mevcut abonelerin tarifeye geçişleri ve kampanya koşullarından faydalanmaya başlamaları yeni fatura dönemleri itibari ile olacaktır.
Vodafone iPhone Kampanyası Esasları:


Vodafone iPhone Paketleri için geçerli olan tüm esaslar Vodafone iPhone Kampanyası için de geçerli olmakla beraber cihaz kampanyası esasları ayrıca aşağıda belirtilmiştir.

 • Kampanyadan sadece Yapı Kredi Bankası Worldcard, Garanti Bankası Bonus Card, Garanti Bankası Shop&Miles Card, Garanti Bankası American Express Card, Denizbank Bonus Card, TEB Bonus Card veya Şekerbank Bonus Card sahipleri yararlanabilecektir ve kampanya kapsamında abonelik sadece kredi kartı ile yapılabilecektir.

 • Bir GSM numarası sadece bir kere kampanyadan yararlanabileceklerdir. Bir abone bir GSM hattıyla aynı anda sadece bir cihaz kampanyasından yararlanabilir. Başka bir Vodafone cihaz kampanyasından yararlanabilmesi için ayrı bir GSM hattıyla kampanyaya dahil olması gerekmektedir.

 • Bireysel bir müşteri sadece 3 hattını kampanyaya dahil edebilecektir: 1 müşteri en fazla 3 kez kampanyadan faydalanabilir.

 • Aboneler kampanya kapsamında seçmiş oldukları Vodafone iPhone Paketleri’nin aylık toplu süre ücretlerinin (KDV ve ÖİV dahil) tamamını Yapı Kredi Bankası Worldcard, Garanti Bankası Bonus Card, Garanti Bankası Shop&Miles Card, Garanti Bankası American Express Card, Denizbank Bonus Card, TEB Bonus Card veya Şekerbank Bonus Card ile faizsiz 12 eşit taksitle ödeyeceklerdir.

 • İlgili Vodafone iPhone Paketi dahilinde aboneler, ayrıca ödemeleri gereken kampanyalı satış tutarını peşin veya herhangi bir kredi kartı ile yapabilecek olup, Yapı Kredi Bankası Worldcard, Garanti Bankası Bonus Card, Garanti Bankası Shop&Miles Card, Garanti Bankası American Express Card, Denizbank Bonus Card, TEB Bonus Card veya Şekerbank Bonus Card ile ödenecek tutarlar içerisine dahil değildir.

 • Kampanyaya dahil olan abonelerin kampanya kapsamında çıkacak faturalarında, Yapı Kredi Bankası Worldcard, Garanti Bankası Bonus Card, Garanti Bankası Shop&Miles Card, Garanti Bankası American Express Card, Denizbank Bonus Card, TEB Bonus Card veya Şekerbank Bonus Card kredi kartları ile ödedikleri aylık toplu süre ücretleri (KDV ve ÖİV dahil) avans olarak yansıtılacaktır.

 • Vodafone iPhone Paketleri kapsamında aylık verilen toplu kullanım kapsamına girmeyen ve ilgili kullanım aşıldıktan sonraki dakika, SMS ve data tutarları abonelerin faturalarına ayrıca yansıtılacak ve ayrıca tahsil edilecektir.

 • Taahhüt geçerlilik süresi (12 ay) bitiminden önce; Vodafone GSM Abonelik Sözleşmesi ile tesis edilen aboneliğin abone tarafından tek taraflı olarak veya taahhütnamedeki yükümlülüklerini yerine getirmediği için Vodafone tarafından feshedilmesi ve/veya hattın iptal edilmesi, dondurulması, kısıtlanması ve/veya abonenin hattını iptal etmesi, dondurması, kısıtlaması, devretmesi, ön ödemeli hatta çevirmesi, kampanya kapsamında kullandığı paketi değiştirmek istemesi, numara taşınabilirliği kapsamında başka bir operatöre geçmesi durumunda cezai şart olarak geri kalan aylar son gönderilecek faturaya yansıtılacak fakat ilgili ödemeler Yapı Kredi Bankası Worldcard, Garanti Bankası Bonus Card, Garanti Bankası Shop&Miles Card, Garanti Bankası American Express Card, Denizbank Bonus Card, TEB Bonus Card veya Şekerbank Bonus Card ile yapıldığı için aynı zamanda ilgili faturada avans kalemi olarak gösterilecektir.

 • Yukarıdaki sebeplerden ötürü kampanya kapsamı dışına çıkmış aboneler kampanya süresince (12 ay boyunca) kredi kartı ekstresinde ilgili tutarları göreceklerdir.

 • Kampanya 26 Eylül 2008 - 31 Mart 2009 tarihleri arasında geçerli olacaktır.

 • Cihazlar stoklar ile sınırlıdır. Vodafone, cihaz, tarife ücretleri ve diğer koşullarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.Vodafone’un internet bağlantı paketinin EDGE olmadığını (3G zaten henüz ülkemizde yok), sadece GPRS olduğunu umarım yakalamışsınızdır.

İki sözleşmede de bahsi geçmeyen iade konusu, bizleri epey düşündürüyor.


Şimdi isterseniz, (ki bence istememekte haklısınız), Amerika’da yarı fiyatına iki misli hız, ülkemizde iki misli fiyata yarı hız sunan iPhone 3G’nin AT&T fiyatlarını karşılaştıralım.

En düşük iPhone 3G paketi:

Aylık ücret: 69.99$

Bedava dakika: 450

Sınırsız data (3G), telesekreter hizmeti

Gece ve Haftasonu dakikaları: 5000

Bedava dakikalar kullanılmazsa diğer aya devrediyor.

Mobile to Mobile hizmeti sınırsız.

iPhone ücreti: (8GB) 199$, (16GB) 299$

Yeni abone için iPhone ücreti: (8GB) 399$, (16GB) 499$

Aktivasyon ücreti: 36$

Yeni abone olduğunuzu varsayarak:

2 yılın sonunda: 1.679.76$ (2.066YTL) (Aylık 86YTL yapıyor)

iPhone 8GB + Aktivasyon: 399$+36$= 535.05YTL

Toplam: 2.601YTL

Lütfen almak istediğiniz iPhone 3G’nin Türkiye şartlarında ne kadar verimli olduğunu öğreneceğiniz, iPhone 3G almadan önce bilmeniz gereken gerçekler konulu yazımızı da okumayı ihmal etmeyin.

Yorumlar

Popüler Yayınlar