Sınıf tekrarlayan çocuğa yaklaşma yolları

Sınıf tekrarlayan çocuğa yaklaşma yolları


Sınıf tekrarlama, bazen ailenin isteği, bazen okulun öngördüğü bir koşul, bazen de her iki tarafın ortak verdiği bir karar olabilir. Bu kararı vermek kadar, çocukla bu hassas konuyu konuşabilmek de zordur. Neyse ki onun duygusal reaksiyonlarıyla baş edebilmenin de yolları var.
Çocuğunuzun sınıfını tekrarlayacağı kesinleştiğinde öğretmeniyle kapsamlı görüşmeler ve iş birliği yapın. Sınıf tekrarıyla ilgili aklınızda hiçbir soru kalmamalı ki çocuğunuz “Neden” diye sorduğunda onu tatmin edecek cevaplar verebilesiniz.Bazı çocuklar zeki olmalarına rağmen
gelişimsel bazı güçlükler nedeniyle akademik çalışmaların gerisinde kalabilirler. İleriye gitmeleri için önce onları yakalamaları gerekir. Eğer çocuğunuzun özel akademik bir sorunu varsa öğretmenle birlikte bir uzmandan da yardım alın.


Sınıf tekrarının çocuğunuz için en iyi seçenek olduğundan emin olun. Ancak ondan sonra pozitif bir tutum takınarak konuşmaya başlayın. Nedeni ne olursa olsun ya da bu kimin suçu olursa olsun, sizin bu konuya sinirli ve üzgün yaklaşmanız onu daha da yaralayacaktır.Çocuğunuzla konuşmadan önce “sınıfta kalma”yı tamamen içinize sindirdiğinizden emin olun, öylece kızgınlıkla söylenebilecek kırıcı ve yıpratıcı sözlerden konuşurken uzak durabilirsiniz.


Negatif mesaj yok


Sınıf tekrarının sebebi ister gelişimsel, ister akademik olsun ve çocuğunuz ister ilkokulda ya da lisede olsun bu haberi vermenin kolay bir yolu yoktur. Bu yoldaki amacınız, sakin ve yargılamayan bir tutum içinde çocuğunuzla gerçekleri paylaşmak ve gelecek için etkin planlamaları yapmak olmalıdır.


Öğretmenlerinden gerçekleri öğrendikten sonra, aceleye getirmeden, arkadaşlarından uzak bir yerde çocuğunuza bu haberi verin. Pozitif bir cümle ile konuşmanıza başlayın: “Biliyorum, bu yıl okulda biraz zorlandın. Öğretmenin ve ben gelecek yıl okulda daha başarılı olabilmen için bir plan yaptık. Bir sonraki sınıfa geçmek yerine, bu yılki sınıfında kalacaksın. Bu seni sınıfın en büyüğü, yapacak ama büyük ihtimalle daha mutlu ve başarılı olacaksın.”


Haberi verdikten sonra ne söyleyeceğiniz, çocuğunuzun vereceği tepkiye bağlı. Tepkisini o an güçlü duygularla ifade edebilir ya da yaz tatili boyunca sindirip daha sonra sözlü olarak dışarı vurabilir. Nasıl bir tepki verirse versin, bu haber onu mutlu etmeyecektir. Çocuğunuzun negatif duygularının sizi kararınızdan caydırmasına izin vermeyin.Çocuğunuzun negatif duygularını anladığınızı belli edin. Bırakın ağlasın, bağırsın. Ona omzunuzu uzatıp sakinleşmesini sağlayın, ona destek verin ama sonra gerçeklere dönün ve olumlu bakış açılarına yöneltin.

0 comments :

Yorum Gönder

Yorumunuz en kısa sürede gözden geçirilip uygun bulunması durumunda sitede yayınlanmasına izin verilecektir