Ana içeriğe atla

Faraday Yasası ( indüksiyon akımı )Faraday kanunu, sarımlı bobinler içerisine mıknatısı tutarak sağ sola veya yukarı aşağı hareket ettirdiğinizde sarımlı makara üzerinde akım oluştuğunu gözlemleyeceksiniz ve lamba yanacak. Mıknatısın hareketi bobin içerisindeki manyetik alanı değiştirir ve buda akı değişimine neden olur. Akı değişimin birim zamandaki değeri akımın değeri ile orantılıdır. Mıknatısı daha hızlı hareket ettirdiğinizde lambanın daha şiddetli yandığını gözlemleyeceksiniz.

Faraday kanununa göre bir devrede indüklenen emk, devreden geçen manyetik akının zamana göre türevi ile doğru orantılıdır. Lenz Yasası indüksiyon emk'sının yönünün akım ilmiğinin çevrelediği alandan geçen manyetik akı değişimine karşı koyacak şekilde manyetik akı oluşturan akımın yönünde olduğunu belirtir. Bu yasa enerjinin korunumunun bir sonucudur. Faraday yasasındaki ( - ) işaretinin kaynağı da budur.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kim, ne zaman, ne bulmuş?

1900: Lord Rayleigh= Kısa dalgaboyuları için kara cisim kanununun istatistiksel gösterimi 1900: Ernest Rutherford= Radyoaktif yarı ömrünün hesaplanması 1900: Antoine Henri Becquerel= Beta ışınlarının elektron oldukları iddiası 1900: Lummer, Pringsheim Rubens, Kurlbaum= Kısa dalga boylarında Wien'in kara cisim kanununun başarısızlığı 1900: Max Planck= Kara cisim radyasyonunda quanta , Planck'ın kara cisim prensibi ve Planck sabiti 1900: Paul Villard= Gamma ışınları 1900: Friedrich Dorn= Element 86, radon 1900: Pyotr Lebedev= Radyasyon basıncı ölçüldü 1901: Max Planck= Planck sabiti, Boltzmann sabiti, Avogadro sayısı ve elektron yükünün hesaplanması