Ana içeriğe atla

İki kıta arasında fotoğraflı seyahat

İFSAK 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali kapsamında, ?Şehir Hayali, Hayali Şehir? sergisi, şehir hatları vapuruyla her gün Asya ile Avrupa arasında gidip geliyor.İFSAK 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienali?nin alternatif mekanlarından biri de şehir hatları vapurları oldu. Bienal kapsamında ve Haluk Çobanoğlu'nun küratörlüğünde düzenlenen Şehir Hayali, Hayali Şehir sergisi, İDO?nun tahsis ettiği Ahmet Yıldırım şehir hatları vapurunda, her gün Asya ile Avrupa arasında seyahat ediyor. İstanbul Boğazı?nı dikine arşınlayan Ahmet Yıldırım vapurundaki sergi, pratikte zaman-mekan farklılığını ortadan kaldırıyor ve her yolcuyu adeta serginin doğal izleyicisi konumuna getiriyor.

Sergideki eserler, bir şehri hayal ederek göçenleri, şehir hayali peşinde koşanları, şehir hayalinde kaybolanları ve masal şehirleri dile getiriyor.

Dünyanın çeşitli bölgelerinden kentin kaosu ve büyüsü üzerine bir aşk, güzelleme, ret, şaşkınlık, korku içeren ve ?şaşırtmayan? fotoğraf öykülerinin oluşturduğu çalışmanın hedefi, büyük bir çoğunluğu sergi salonlarının müdavimi olmayan şehir sakinlerine gezici bir sergi sunmak.

Şehir Hayali, Hayali Şehir? sergisi, birbirinden önemli 6 uluslararası fotoğrafçının eserlerinden oluşuyor.

Jonas Bendiksen
Alexandra Boulat
Nicos Economopoulos
Stanley Greene
Dario Mitidieri
Gökşin Varan

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kim, ne zaman, ne bulmuş?

1900: Lord Rayleigh= Kısa dalgaboyuları için kara cisim kanununun istatistiksel gösterimi 1900: Ernest Rutherford= Radyoaktif yarı ömrünün hesaplanması 1900: Antoine Henri Becquerel= Beta ışınlarının elektron oldukları iddiası 1900: Lummer, Pringsheim Rubens, Kurlbaum= Kısa dalga boylarında Wien'in kara cisim kanununun başarısızlığı 1900: Max Planck= Kara cisim radyasyonunda quanta , Planck'ın kara cisim prensibi ve Planck sabiti 1900: Paul Villard= Gamma ışınları 1900: Friedrich Dorn= Element 86, radon 1900: Pyotr Lebedev= Radyasyon basıncı ölçüldü 1901: Max Planck= Planck sabiti, Boltzmann sabiti, Avogadro sayısı ve elektron yükünün hesaplanması