Ana içeriğe atla

2008 UFO: 10.sorunu çözümü

Yavaş yavaş 2008 Ulusal Fizik Olimpiyatı ( UFO) sorularını çözümünü yapmaya başlayalım. Vaktim oldukça çözümleri çizip ekleyeceğim. Yakında açmayı düşündüğüm fizik soruları ile ilgi SoruÇözüm sitemde bu tarz soruların ve öss fizik sorularının video çözümlerini yayınlayacağım. Sitenin hazırlığı devam ediyor. Sabırsızlanıyorum. Çizimini bitirdiğim bir soruyu sizlerle paylaşıyorum.

Soru 10:


Kütlesi M olan bir boncuk yarıçapı R olan bir çember üzerinde sürtünmesiz olarak hareket edebilmektedir. Çember düzlemi yatayla teta açısı yapmakta olup sin(teta) = 0,2 olarak verilmiştir. Çemberin en üst noktasından harekete geçen boncuğa en alt noktadan geçerken etki eden tepki kuvveti kaç (Mg) dir?


Çözüm için resmin üzerine tıklayın.
Soruyu büyük boyutta görmek için resmin üzerine tıklayınız. Yorumlarınız ve soru çözüm isteklerinizi sayfa altında bulunan yorum yaz kısmından bana iletebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Bu sorudan yola çıkarak ürettiğim bir öss sorusunu görmek isterseniz boncuk sorusuna bir göz atın...

    YanıtlaSil
  2. tebrikler güzel çözüm

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumunuz en kısa sürede gözden geçirilip uygun bulunması durumunda sitede yayınlanmasına izin verilecektir

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kim, ne zaman, ne bulmuş?

1900: Lord Rayleigh= Kısa dalgaboyuları için kara cisim kanununun istatistiksel gösterimi 1900: Ernest Rutherford= Radyoaktif yarı ömrünün hesaplanması 1900: Antoine Henri Becquerel= Beta ışınlarının elektron oldukları iddiası 1900: Lummer, Pringsheim Rubens, Kurlbaum= Kısa dalga boylarında Wien'in kara cisim kanununun başarısızlığı 1900: Max Planck= Kara cisim radyasyonunda quanta , Planck'ın kara cisim prensibi ve Planck sabiti 1900: Paul Villard= Gamma ışınları 1900: Friedrich Dorn= Element 86, radon 1900: Pyotr Lebedev= Radyasyon basıncı ölçüldü 1901: Max Planck= Planck sabiti, Boltzmann sabiti, Avogadro sayısı ve elektron yükünün hesaplanması