Ana içeriğe atla

2008 UFO: 4.sorunu çözümü

Bayramda soru çözmeyeceğimi söylemiştim ama grafik tbletimi alınca dayanamadım. UFO 4. sorunun çözümünü yaparak yazma alışltırmaları yaptım...Çözümü görmek için resmin üzerine tıklayınız.

Yorumlar

 1. 1. sınıf çocuğum yazısına benziyor yazım. yazmayı yeni öğreniyoruz :)

  YanıtlaSil
 2. 1. sınıf yazı çmeöli değil yaptığın bu hizmet insanımıza yeter

  YanıtlaSil
 3. çözüm iyi de.Sıcaklık artınca balonun hacmi nin sabit kaldını nerden biliyorsun?

  YanıtlaSil
 4. @fatih

  Açık sistem olduğunu söylemek yeterli sanırım. Açık sistemde her durumda basınç dışbasınca eşittir. Basınç değişmediği için hacim sabit kalır. Burada balonun dış yüzey ağırlığının iç basınca etkisi ihmal edilecek.

  YanıtlaSil
 5. Burada 1.ihtimal yazdığınız gibi.Peki 2.ihtimal şu olabilir mi?balonun hacmi artarken çıkan gaz miktarı yarıdan az olabilir mi?böyle bir denge olabilir mi?

  YanıtlaSil
 6. @fatih

  fatih sorunu tam olarak anlamadım. Biraz daha açabilirsen tartışabiliriz.

  Bahsettiğin durumu denge için değil ama bir an için olabilir. sönük haldeki balonu şişirmeye başladığımızda hacmi artmaya başlar aynı zamanada gaz çıkışı gerçekleşir. Sıcak hava balonun üst kısımlarındaki yerini alırken soğuk hava yerini terk ederek dışarı çıkar. bu durumda olabilir dediğin. Bu soruda arşimet prensipleri geçerli. Balonun uçuş prensibi de arşimet prensiplirine bağlı olarak gerçekleşir.

  Wikipedia'a balonun uçuş prensibine beraber gözatalım.
  Bir balon yerini kapladığı havanın ağırlığı kendi ağırlığına eşit oluncaya kadar yükselir.

  YanıtlaSil
 7. öncelikle cevap verdiiniz için teşekkürler.şunu söylemek istedim.gazın üçte biri çıkıp,sıcaklık 2 katına çıkarsa.balonun hacmi 4/3katına çıkıp dengede kalamaz mı?tekrar teşekkürler.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumunuz en kısa sürede gözden geçirilip uygun bulunması durumunda sitede yayınlanmasına izin verilecektir

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kim, ne zaman, ne bulmuş?

1900: Lord Rayleigh= Kısa dalgaboyuları için kara cisim kanununun istatistiksel gösterimi 1900: Ernest Rutherford= Radyoaktif yarı ömrünün hesaplanması 1900: Antoine Henri Becquerel= Beta ışınlarının elektron oldukları iddiası 1900: Lummer, Pringsheim Rubens, Kurlbaum= Kısa dalga boylarında Wien'in kara cisim kanununun başarısızlığı 1900: Max Planck= Kara cisim radyasyonunda quanta , Planck'ın kara cisim prensibi ve Planck sabiti 1900: Paul Villard= Gamma ışınları 1900: Friedrich Dorn= Element 86, radon 1900: Pyotr Lebedev= Radyasyon basıncı ölçüldü 1901: Max Planck= Planck sabiti, Boltzmann sabiti, Avogadro sayısı ve elektron yükünün hesaplanması